چسب جوب

در این مقاله به ویژگی ها و خصوصیات چسب چوب در صنایع چوبی می پردازیم.

چسب چوب یکی از موارد پرمصرف در صنایع چوب جهت متصل کردن دو قطعه چوبی است.

چسب چوب اگر به درستی به هر دو قطعه چوبی بچسبد یک اتصال محکم خواهیم داشت طوری که بعد از خشک شدن دو قطعه چوبی را باید شکست تا از هم جدا کنید به همین دلیل از چسب چوب در صنایع چوب زیاد استفاده می گردد.

چسب چوب از قرن ۱۷ میلادی در اروپا و بخصوص کشور هلند جایگاه ویژه ای پیدا کرد و برای اتصال قطعات چوبی از آن استفاده می شد.  به مرور زمان چسب چوب جایگاه خود را در تمامی کشورهای جهان هم پیدا کرد.

 

توسعه و تکامل چسب چوب در زمان جنگ جهانی اول و برای استفاده در صنایع کشتی سازی جنگی، ساخت واگن قطار، هواپیماسازی و کامیون سازی شروع شد.

در زمان جنگ جهانی هم به واسطه رشد صنعت چوب استفاده از چسب چوب بیشتر شده است.

سیستم کارکرد چسب چوب به این صورت است که بین قطعات چوبی و چسب چوب اتصال فیزیکی برقرار می شود به طوری که  قندیل‌های چسب به داخل فضای خالی ساختمان چوب نفوذ کرده و نیروی چسبندگی فیزیکی در سطوح چسب ایجاد و داخل منفذهای چوب به وجود می آورد.

چسب چوب بوی خاصی ندارد و حلال چسب چوب آب و رنگ های پلاستیکی می باشد.

رنگ چسب چوب سفید است و از نظر ظاهر مانند شیر می باشد.

برای استفاده بهتر از چسب چوب و رسیدن به یک نتیجه بهتر باید دو قطعه را با استفاده از گیره و پیش دستی را به‌خوبی محکم کنید و اجازه دهید  دو قطعه چوبی حدود یک ساعت تحت فشار باقی بمانند. البته اگر نیاز به زمان بیشتری برای پرس‌کاری دارید، می‌توانید ۲۴ ساعت این فشار را نگه دارید. پس از ۲۴ ساعت چسب به ۹۰ درصد استحکام نهایی خود می‌رسد.

اضافه‌های چسب چوب را تا زمانی که خشک نشده می‌توانید به آسانی با استفاده از پارچه نمناک تمیز کنید.

زمان خشک شدن چسب چوب طولانی تر هست نسبت به دیگر چسب ها.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *